Delvis förgylld och bronserad stomme med svängda ben och skuren dekor av bla bladverk. Stoppad sits och rygg, klädda i tyg. Längd 110 cm.
Bruksslitage. Sprickor, märken och bortfall. Senare kompletterad. Fläckar på tyg.