OFFICERSSABEL, m/1899, infanteriet, Sverige.

Förgyllt mässingshandtag med lejonkappa och sveriges lilla riksvapen, vidhängande portepé, klinga med dubbel egg och förgylld dekor samt "Fäderneslandet" resp "Konungen". Svärtad stålbalja. Tot längd 102,5 cm.

Slitage, mindre fläckar och obetydlig anlöpning.

Lähtöhinta
3 500 SEK