474271

Emile Gallé

(Ranska, 1846-1904)
Emile Gallé
(Ranska, 1846-1904)

ÉMILE GALLÉ, Vas/lampfot, glas, signerad, Gallé, omkring sekelskiftet 1800/1900-tal.

Art Nouveau. Gul-brun överfångsteknik i form av blommor och blad. Höjd 14.

Smärre slitage. Enstaka rispor. Nagg invändigt upptill vid mynning. (Litet hål i övre kanten troligen för sladd). Rispor undertill.

Lähtöhinta
3 500 SEK