SKULPTUR SAMT VAS, stengods, Per Hammarström, signerade -92 samt -90, egen verkstad, Strängnäs.

Gröntonad glasyr. Skulptur i form av äpple, höjd 26 cm. Vas, höjd 36 cm.

Några repor. Vas med bottennagg samt nedslipad hals.

Muut tiedot

Per Hammarström (f. 1954), keramiker och formgivare, driver sin egen verkstad i Keramikens Hus i Strängnäs. Han började sin bana på Gustavsbergs Studio år 1978, som assistent åt Berndt Friberg och Stig Lindberg. Han arbetade där i sex år.

Lähtöhinta
2 500 SEK