SPEGELLAMPETTER, ett par, en märkt med Jönköpings hallstämpel, gustavianska, sent 1700-tal.

Oval form, för två ljus. Dekor av pärlstav och krönande bandrosett. Kvicksilverfolierat glas. Höjd 64 cm.

Renoverade, mindre kompletteringar. Slitage, sprickbildning. Senare ytbehandling.

Lähtöhinta
30 000 SEK