BESTICK, 76 delar, silver, Sverige 1800-talets mitt. "Engelsk snäck", vikt ca 3100g.

Blandade delar från olika uppsättningar och mästare bl.a Ambrosius, Möllenborg o Folcker.
13 matgafflar (längd 20-21 cm), 14 matsskedar (22 cm), 2 matknivar (26 cm) 7 bordsgafflar (17 cm), 8 bordsskedar (18 cm), 28 teskedar ( ca 14,5 cm), 2 ströskedar samt förrättsgaffel o kniv i etui.

Smärre slitage. Vissa med monogram samt några matskedar med friherreliga ätten Sparres vapen.

Lähtöhinta
10 000 SEK