478659

CAMÉMEDALJONG MED KEDJA, guld 18K, pärlor. Svensk kontrollsträmpel, 1800-tal. Tot ca 26 gram.

Ovoid öppningsbar medaljong, camé med antikiserande kvinnomotiv omgiven av pärlor. Höjd med ögla 5,5 cm. Tunn kedja, ärtlänk, stämplad CG. Hallberg. Längd 69 cm.

Slitage.

Lähtöhinta
8 000 SEK