FÄLLBORD, Jacob Siölin, 1700-talets andra hälft.
Skiva fanerad med alrot. Tredelad svärtad pelarfot. Brännmärkt. Jac; Siölin, Köping och Kongsör, No 776. Även otydligt stämplad. Diameter 82. Höjd 74 cm.
Smärre repor och märken. Smärre fanerskador. Pelarfot med senare målning.