Rokoko

(Ruotsi)
Rokoko
(Ruotsi)

SPEGEL, rokoko, Danmark, 1700-talets andra hälft.

Bronserad samt förgylld. Inlagd spegelram. Snidad dekor av små blommor. Svängt krön samt underdel med genombruten musselformation. Tvådelad glas. Höjd ca 98 cm.

Lagning. Anlupet. Slitage.

Lähtöhinta
12 000 SEK