Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

BYRÅ, empire, Frankrike, 1800-talets början.

Mahognyfanér med beslag i mässing. 4 lådor i front, tre med lås och dragbeslag. Flankerad av kolonnetter. Längd 125, bredd 62, höjd 94 cm.

Slitage, ställvis blekt. Märken. Mässing med mindre skador. Nött. Mindre sprickor. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
6 000 SEK