Översättning från franska till tyska av U Küster. Samtida halvband med präglad och förgylld ryggdekor.
Slitage, fläckar, smärre kant- och hörnskador på bokbanden, namnteckningar, smutstitelbladen med bortklippta namnteckningar. Ej fullständigt genomgångna.