MATSERVIS, ca 80 delar snarlika, porslin, bl a PSAG och Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Dekor av rosor. Servis: 11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 entrétallrikar, 11 assietter, 5 uppläggningsfat, 2 skålar terrin samt såsskål. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Terrinens längd ca 35 cm. Servis: 9 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, serveringsfat, terrin, såsskål samt 4 serveringsfat. Mattallrikarnas diameter 25 cm. Terrinens längd ca 36 cm.

Bruksslitage. Några repor. Några mindre nagg. Någon spricka.

Lähtöhinta
2 000 SEK