HÖRNSKÅP, 1700-tal.

HÖRNSKÅP, 1700-tal.

Grönmålad, beslag i mässing med rosettdekor. Tvådelad, dörrpar med speglar och bakomliggande hyllplan. Svängt krön. Längd ca 120, bredd ca 67, höjd ca 215 cm. Nyckel finns.

Senare bemålning. Möjligen senare lås. Sprickor. Slitage. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
7 000 SEK