BYRÅ, sengustaviansk, 1700-talets senare del.

Fanerad med mahogny. Rak form, avfasade hörn med kannelerad sidor fyllda med mässingslister, på nedåt avsmalnande ben med droppbeslag. Runda nyckelskyltar och draghandtag av mässing, dekor av listverk och fleuroner av mässing. Profilerad skiva av kolmårdsmarmor. Längd 75, djup 47, höjd 84. Nyckel finns.

Bruksslitage. Äldre, dock ej ursprunglig, sprucken skiva. Mindre skador, lagningar och bortfall. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift ägd av Johanna Wilhelmina Lundmark (1815-1911), som i sin tur fått den i arv av Sigrid Molin (född Roos af Hielmsäter).

Lähtöhinta
10 000 SEK