SABEL, m/1893, för officer vid Kavalleriet. Lång modell.

Fäste av förgylld mässing. Genombrutet handskydd. Tveeggad klinga, märkt Svalling. Portopé. Blank stålbalja. Total längd ca 109 cm. Läderfodral.

Repor. Balja med smärre rostangrepp. Fodral med reva.

Lähtöhinta
4 000 SEK