488294

FICKUR, dam, 14k guld, 1900-talets början. Total vikt ur ca 24 gram.

Ljusurtavla med svarta romerska samt arabiska siffor. Inerboett märkt "Cylindre remontoir 10 Rubis". Bakboett med emaljdekor. Dima ca 34 mm. Kedja i flätade svarta pärlor. Längd ca 205 cm.

Emalj dekor med kraftig slitage. Gulnad. Repor. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 000 SEK