BÄGARE, silver, Abraham Wirgman, Göteborg 1756. Vikt ca 343 gram.

Konisk. Delvis förgylld. Tvärräfflad fot. Dekor av vågband. Höjd 18. Diameter 14 cm.

Botten med ristade namn och datering 1849. Några repor.

Lähtöhinta
7 000 SEK