DRYCKESKANNA, silver, GAB, Stockholm. Troligen 1937. Vikt ca 300 gram.

Gångjärnsförsett lock med infällt mynt, detta med Gustaf V. På tre runda fötter. Förgylld insida. Höjd ca 11 cm.

Smärre slitage, mindre repor och märken. Gåvogravyr. Anlupet. Otydlig årsstämpel.

Lähtöhinta
2 000 SEK