HÄRADSDRÄKT SAMT DRÄKTSILVER, Färs o Frosta, 1980-talets första hälft.

Klänning, blus, underkjol och förkläde samt två hättor. Blus samt vit hätta bär monogram ES 1983. Dräktens längd från underarm ca 105 cm, bystens omfång ca 100 cm. Hättornas innermått ca 59 cm.
Dräktsilver i form av två broscher samt ett par manschettknappar medföljer. Stämplade 1981 respektive importstämplar.

Bruksslitage, nötningar i klänningens kantband av sammet. Underkjol ej original.

Lähtöhinta
3 000 SEK