Royal Copenhagen

(Tanska, 1775-)
Royal Copenhagen
(Tanska, 1775-)

SERVISDELAR, 108 delar. "Musselmalet", Kunglig Dansk.

Dekor i vitt och blått. Samtliga delar förutom ett uppläggningsfat/fat är av helblond modell. 18 uppläggningsfat samt skålar (varav 6 mindre), 22 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 djupa efterrätts tallrikar,
12 assietter, 12 mindre assietter, senapsburk med lock,
smörask med lock, vas/kanna, terrin med löst lock och fat,
2 karotter med lock, salt och pepparkar, 1 par saltkar/mindre skålar.

Smärre slitage, repor och märken. Smuts.

Lähtöhinta
8 000 SEK