Målad och bronserad. Medaljongrygg. Fast stoppad rygg. Lös plymå i sits. Klädda armlän. Skuret krön av ros. Kannelerade ben.
Senare målning. Repor och märken. Klädsel med slitage. Senare sadelgjord.