SOFFA, "Orion", Folke Jansson, formgiven 1953, SM Wincrantz Möbelindustri AB, Skövde, 1900-talets andra hälft.

Ben av betsad bok. Fotavslutningar med mässingskulor. Fast stoppad rygg. Lösa plymå i sits. Längd 153 cm.

Klädsel med hål och slitage. Fläckar.

Lähtöhinta
4 000 SEK