Stomme i metall, lejonmaskaroner. Tre elektriska ljuskällor. Kupa med polykrom glasmosaik. Diameter ca 41 cm.
Slitage, repor och nagg/märken. Ej funktionstestad. Renoverad och kompletterad (senare glaskupa).