TEKANNA, silver, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1825. Vikt ca 800 gram.

Rund form. Delvis godronnerad. Fotring samt bård med palmettdekor. Svängd trähänkel och träknopp. Med tesil, 1818. Höjd 18 cm.

Några repor.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Hamilton, Stockholm.

Lähtöhinta
6 000 SEK