MATBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny och mahognyfanér. Balusterformad delbar pelarfot. Delbar skiva med spelverk och två stödben undertill. Längd ihopfälld 137 cm, bredd 145 cm, höjd 77 cm. 3 iläggsskivor i furu á ca 50, 2 iläggsskivor i furu á ca 45 cm.

Bruksslitage. Skador, fanérbitar och lister/delar vid fotavslut saknas. Renoverad samt kompletterad. En fot lös. Vi har inte testat att dra ut bordet i sin fulla längd pga dess skador.

Lähtöhinta
6 000 SEK