MYNT, 12 st, silver, koppar, mest Sverige och 15-1600-tal. Silvervikt ca 6 gram.

Bla, 1 Fyrk Johan III, 1/2 öre Johan III, 1/2 öre Sigismund, Klipping, troligen Gustav II Adolf, 1 öre Karl X Gustav, 2 öre Karl XI, 1 öre Karl XI 1668. Diam 1,6-2,2 cm.

Slitage, anlöpningar, fyrken troligen avkortad, några med kantskador.

Alkuperä - Provenienssi

Jordfynd från Narva i Estland.

Lähtöhinta
2 000 SEK