BIBEL, Das ist Die Ganze Schrift Altes und Neues Testament...D. Martin Luthers..., Nürnberg 1652.

Titeln i rött och svart. Med härskarporträtt, Martin Luther och bibelplanscher i kopparstick. Samtida helband av skinn med metallbeslag och två bokspännen. Helt förgyllda snitt. Folio.

Slitage, fläckar, riss, renoverad, något lös i ryggbindning, ej genomgången.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt bläcknamnteckning: Törnehielm.

Lähtöhinta
6 000 SEK