VAS samt FAT 4 st, Carl-Harry Stålhane samt Gunnar Nylund, Rörstrand, omkring 1900-talets mitt.

Fältspatsglaserat stengods i olika kulörer. Vas signerad CHS, höjd 22 cm. 4 st fat/askfat, signerade GN, längd 14,5 - 22 cm.

Bruksslitage. 2 med nagg på undersida. 4 delar andrahandssortering. Tillverkningsdefekter.

Lähtöhinta
1 500 SEK
 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

336. A Swedish 17th century parcel-gilt silver tankard, mark of Johan Ståhle, (Stockholm, active 1677-1687 (1694)).
Lähtöhinta
50 000 - 70 000 SEK
Tarjoushistoria
Reilu varoitus
Reilu varoitus
90 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
90 000 SEK