LJUSKRONA, rokokostil, "Sturehov" ur IKEA:s 1700-talsserie, 1990-tal. Höjd 75 cm.

Burformad stomme i gulmetall och glas. Behängd med lövformade prismor, glasstavar, margueriter samt avslutande klot. 4 ljusarmar för stearinljus samt 4 elektrifierade ljuspunkter. Diameter 43 cm.

Bruksslitage. Mindre nagg, repor och anlöpningar. Möjligen saknas kupa. Ej fullt genomgången. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
3 000 SEK