Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

STOLAR, ett par, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Rak form, genombruten rygg med vertikala spjälor, på kopplade ben i h-kryss. Skuren dekor av fjällskärning. Lösa stoppade sitsar.

Slitage, repor och nagg/stötskador. Renoverad och kompletterade (lagningar).

Lähtöhinta
2 500 SEK