TERRINER, ett par, varav en på fat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820)

Blå/vit glasyr med dekor i relief av bl a fåglar. Ett avvikande fat medföljer. Längd terrin 27 cm, fat 33 cm.

Bruksslitage. Lockknoppar med skador.

Lähtöhinta
4 000 SEK