MATTA, semiantik Soumak, Östra Kaukasien, ca 365 x 275 cm.

Terrakottafärgad botten med polykromt drakmönster, stiliserade fåglar och blommor. Daterad 1338-1339AH/1919-1920AD. Blå huvudbård med blommönster.

Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, skador, lagningar.

Lähtöhinta
12 000 SEK