SKRIVPULPET, nyrenässans, 1800-talets slut.

Gråmålad med svarvad dekor, uppsats samt målad dekor. Lådor och skåp på sidor. Snedställd skrivskiva med bakomliggande lådor. Längd 63, bredd 55, total höjd 102 cm.

Slitage. Skador och sprickor. Färgbortfall och fläckar. Senare bemålat. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK