FÄRDSKRIN, allmoge, 1600-/1700-tal.

Ek. Välvt lock. Skuren dekor med bladverk och datum 1674. Beslag av smide. Längd 33. Bredd 27. Höjd 22 cm.

Sprickor. Repor och märken. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK