SHASHKA, Ryssland, troligen omkring år 1900.

Grepp i trä. Läderklädd balja med silverdetaljer. Klinga med graverad dekor av sol och måne. Längd 93,5 cm.

Bruksslitage. Grepp med skador. Klingan med smärre hack.

Lähtöhinta
15 000 SEK