BORDSLAMPA, Enar Bäckström för Malmö Metallvarufabrik, 1900-talets mitt

Mässing. Skaft med stiliserad växtdekor på rund kannellerad bas. Höjd inklusive sockel 42 cm. Monogramsignerad, märkt 6224 Made in Sweden. Originalskärm medföljer.

Smärre bruksslitage, ej funktionstestad.

Lähtöhinta
1 500 SEK