SPELBORD, senempire, 1800-talets mitt.

Mahogny. Inredning med backgammon, vändbar skiva med schackrutor. Spelmarker och schackpjäser medföljer. Svarvade ben. Gavlar med utdragbara ljusbricka. Längd 89. Bredd 44. Höjd 75 cm.

Repor och märken. Skivorna något slagna. Ett löst handtag till ljusbricka medföljer.

Lähtöhinta
2 000 SEK