Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

TAKLYKTA, gustaviansk, 1700-tal. Höjd ca 47 cm, ex kedjor.

Mässing med sidor i glas. Hexagonal. Med plast för tre ljus i mitten. Med dekor av tofsar i rep.

Slitage, mindre bucklor. Omarbetad och kompletterad. Senare glas.

Kirjallisuus

Sigurd Erixon, Mässing, Lund 1978, jämför snarlik lykta från Ökna herrgård, nr 330, sid 254.

Lähtöhinta
8 000 SEK