GRÄDDSNÄCKA, silver, rokoko, Petter Julin, Köping 1775. Vikt ca 166 gram.

Avlång med uppsvängd pip och handtag med genombruten blomsterdekor, tre genombrutna vegetativa fötter. Invändigt förgylld. Längd 16, höjd 9 cm.

Slitage, smärre bristningar. Graverade initialer samt monogramstämpel undertill.

Lähtöhinta
15 000 SEK