Bertil Fridhagen

(Ruotsi, 1905-1993)
Bertil Fridhagen
(Ruotsi, 1905-1993)

MATGRUPP, 7 delar, Bertil Fridhagen, Bodafors, 1960-tal.

Teak. 6 stolar och bord. Stolar med fast stoppad sits. Spjälad rygg. Brännmärkt Bodafors, design Bertil Fridhagen, made in Sweden 1960. En iläggsskiva à 55 cm medföljer. Matbordets diameter 115. Höjd 73 cm

Repor och märken. Något avslag på bordets sarg. Skivan med några fläckar. En stol lagad i rygg. Klädsel med slitage och hål.

Lähtöhinta
3 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet