LJUSSTAKE samt LAPPSKED, Eric Lindbäck, Nederkalix, 1928 respektive 1942. Total vikt ca 163 gram.

Ljusstake med balusterformat ben på rektangulär bas med kulfötter, ljuspipa i form av utfällda blad, höjd ca 15 cm. Delvis förgylld lappsked med graverat samemotiv, genombrutet skaft samt ringhängen, längd ca 12 cm.

Slitage. Repor, fläckar. Ljusstakens bas med gravyr.

Lähtöhinta
3 000 SEK