SKÅL PÅ FOT, porslin, Satsuma, Japan, sent 1800-tal.

Runt skålfat med målad dekor av fågel på blommande kvist mot röd botten. Bronserad och rikt dekorerad kant med handtag resp trefot av gulmetall. Diam 25,5, höjd 13,5 cm.

Slitage, krackelyrer, trefoten lös från skål.

Lähtöhinta
1 500 SEK