Oxblodsfärgat skinn samt skinnimitation. Svängda ben. Djuphäftad rygg. Lösa sittplymåer. Längd 180 cm.
Bruksslitage, fläckar. Skador på klädseln på ryggen upp mot nackstöden. Rökdoft.