SKÅLFAT, keramik, troligen Yuan dynastin (1279-1368).

Gultonad glasyr. Diameter 34 cm.

Glasyrslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Lagman Bertil Wennergrens samling, Linköping.

Lähtöhinta
4 000 SEK