Fiolformade skaft, även bla Lorenz Georg Weis, Norrköping 1808, Arvid Floberg, Stockholm 1772, Erik Ernander, Uppsala 1796, Berndt Carlsson, Umeå 1794, längd 20-23 cm.
Slitage, några skedblad med bucklor, någon med lagning, graverade initialer och år.