513877

HÄNGE OCH HALSKEDJA, 18k guld, hårarbete, Sverige, möjligen 1826. Totalvikt ca4g.

Kors med hårarbete och guldinfattning längd 5cm, halskedja pansarlänk längd 44cm. Otydliga stämplar.

Smärre slitage. Gravyr.

Alkuperä - Provenienssi

Adliga ätten de Maré. Bär initialer J.G. de M, vilket troligen står för Jakob Gustaf de Maré (1798-1834). Troligen gåva till hans hustru Henriette Charlotte Reddewigh (1798-1878).

Lähtöhinta
2 500 SEK