Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

SKÅP, med rullklaff. Empire, 1800-talets första hälft.

Tvådelat. Nedtill lådor, rullklaff med bakomliggande inredning med antikiserande intarsiadekor och utdragbar skiva. Övre del med fack och dörr, flankerade av välvda dörrar med bakomliggande hylla. Längd ca 130, djup ca 60, höjd ca 217 cm. Nyckel finns.

Fanérskador, lösa delar, delar saknas, delar utbytta, övre fack låst/kärvar/nyckel passar ej. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
10 000 SEK