SPEGEL, gustaviansk, sent 1700-/tidigt 1800-tal.

Rektangulär form med dekorfält av blå porträttmedaljong med vitmålad profil samt ymnighetshorn. Krönande bandrosett. Delat glas. Framtagen förgyllning, delvis i original. Mått 105 x 41 cm.

Slitage, mindre fläckar och lagningar. Renoverad. Något bågnad form. Senare glas. Spår av skadedjur.

Lähtöhinta
6 000 SEK