CHIFFONJE, senempire, omkring 1800-talets mitt.

Rotfanerad. Med fyra lådor samt fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Beslag i mässing. Skuren dekor i form av flankerande lövprydda grenar. Längd 103 cm, bredd 48 cm, höjd 142 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Några fanerskador. En knopp till låda saknas. Mindre renoverad och kompletterad. En låda något trög. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK