Hertha Bengtson

(Ruotsi, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Ruotsi, 1917-1993)

SERVISPORSLIN, 24 delar, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

Dekor i blått och vitt. Sexton mandelformade fat, längd 10 - 41 cm. 4 skålar och äggkopp. Tallrik, tekoppsfat samt skål med hänklar.

Bruksslitage. Repor. Något mindre nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet